top of page

Kaudupul

Güncelleme tarihi: 6 Kas 2023

Epiphyllum oxypelatu


Epiphyllum oxypelatu

Hollanda boru kaktüs çiçeği , gecenin prensesi veya gecenin kraliçesi olarak da bilinir.

Kaudupul Çiçeği Epiphyllum oxypelatu

Kaudupul Çiçeği çok narin ve nadide bir çiçektir ve gerçek kokulu parfümünü muhtemelen hayatınızda hiçbir zaman alamayacaksınız.

Şu ana kadar gerçek mahiyeti hakkında net bir bilgi yok.
Bu nedenle parfümlerde kullanıldığı belirtilse de tamamen sentezlenen yağı parfümlerde kullanılmaktadır!

Aksi halde damıtılması mümkün olsaydı, dünyanın en değerli ve pahalı parfümü olma ihtimali yüksek olan bir çiçek türü olarak kabul edilirdi. "1 ml'si bile muhtemelen binlerce dolara mal olur.


Çiçekler arası tozlaşma tatlı, yoğun kokusu ve polen nektarı şahin güvesi sayesinde gerçekleşse de diğer böcek ve yarasa türlerinin de önemli rol oynadığı düşünülmektedir.


Şahin güvesi

Çiçeklerin açması tipik olarak gün batımı ile gece yarısı arasında serinde gerçekleşir ve tüm yaprakların görünmesi en az bir ila üç saat sürer ve çok geçmeden çiçekler şafakta ölür.Yeni doğmuş bir bebeğin kafası büyüklüğünde çiçek açar ve kremsi beyaz, mumsu yaprakları olan trompet şeklinde çiçekleri vardır.


Manolya veya gardenyayı andıran sarhoş edici kokusu etrafına yayılan güçlü aroma dalgasıyla güzelliği ile hayrete düşürür. Temmuz-Ekim ayları arasında çiçek açan bir kaktüs türüdür.


Kaudupul yalnızca çöllerde, Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri'nde, Orta ve Güney Amerika'da ve Antiller'de bulunur. Yerel haklar, çiçeğin gece açmasını gözlemlemek için bu çiçeğe yönelik etkinlikler düzenler.


Sentez olarak kullanılan başlıca parfümler listesindedir.


Kaudupul içerikli parfümler:

Moon Glory The Harmonist

Soliflore Cactus Orchid Dame Perfumery
8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page