top of page

Türk Gülü

Güncelleme tarihi: 6 gün önce

Rosa damascena


Rosa  damascena türk gülü ve parfümler


Türkiye florasında 24 gül türü tespit edilmiştir ancak  en çok tercih edilen pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu çiçekleri ile sabahın erken saatlerinde hasat edilen damascena cinsi yağ açısından zengin olan türüdür.

esans, koku, parfüm, uçucu yağ, parfüm ansiklopedisi, dogal kokular, botanik parfümeri, distillation, oudh oil, agarwood oil, musk oil, sandalwood oil, ambergris, gül yağı, geleneksel parfümler, misk ve amber, parfüm notaları, parfüm yapımı, parfüm bileşenleri, amber, misk, attar, vegan parfümler, Sandal ağacı, Gyrinops agarwood, esanscılık

Tatlı, çok etkileyici, baharatsı tonlar içeren floral, feminen koyu pembe kokusuyla çiçeklerin kraliçesidir.


esans, koku, parfüm, uçucu yağ, parfüm ansiklopedisi, dogal kokular, botanik parfümeri, distillation, oudh oil, agarwood oil, musk oil, sandalwood oil, ambergris, gül yağı, geleneksel parfümler, misk ve amber, parfüm notaları, parfüm yapımı, parfüm bileşenleri, amber, misk, attar, vegan parfümler, Sandal ağacı, Gyrinops agarwood, esanscılıkDünyaca ünlü Türk güllerini diğer güllerden ayıran eşsiz aroma kokusu ile özdeşleşmiş en ünlü nadide gül ve gül yağı, gül suyu arasında bilinen en yüksek gül kokusu frekansı 320Mhz olduğunu kanıtlamıştır.


Rosa  damascena Isparta gülü

Bugün itibariyle Gülbirlik ve özel işletmeler dünya gülyağının yaklaşık % 65’lik kısmını karşılayarak sektöründe dünyada birinci sırada yer almaktadır.


Türkiye'de sadece Isparta'da yörelerinde yetiştirilen damascena cinsi yağ gülünün eşsiz kokusunun sırrı, iklimi ve toprak yapısı ile çok yakından ilişkili olduğu tespit edilmiş ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Günümüzde endüstriyel olarak Isparta Gülbirlik kooperatifine ait üretim tesislerinde büyük miktarlarda gül yağı ve gül suyunun yanında diğer sabun, krem ve güzellik ürünleri gibi kozmetik ürünlerin diğer varyantları üretimi yapılmaktadır.


esans, koku, parfüm, uçucu yağ, parfüm ansiklopedisi, dogal kokular, botanik parfümeri, distillation, oudh oil, agarwood oil, musk oil, sandalwood oil, ambergris, gül yağı, geleneksel parfümler, misk ve amber, parfüm notaları, parfüm yapımı, parfüm bileşenleri, amber, misk, attar, vegan parfümler, Sandal ağacı, Gyrinops agarwood, esanscılık

Isparta yöresinde halen evlerde eski teknikler ile kara kazan tabir edilen bakır kazanlarda geleneksel olarak gül yağı ve gül suyu üretimi yapılmakla birlikte eskiden çiçekler sabah erkenden toplandıktan sonra bakır imbik içine bir miktar zemzem suyu yada yağmur suyu ile birlikte damıtılırdı şimdi ise bu yöntem daha kolay ve yüksek verim odaklı olarak değişmiştir.


Isparta ve civarı üretimi yaklaşık 30 ülkeye ihracat gerçekleştirerek dünya gülyağının yaklaşık % 65’lik kısmını karşılayarak sektöründe dünyada birinci sırada yer almaktadır.


Isparta gülü buhar damıtma tekniği ile 5 ml'lik bir şişeyi doldurmak için yaklaşık 10.000 gül veya 1 damla gül yağı elde etmek için ise 60 gül gerekir. 4 kg gül yaprağından buhar distilasyonu ile 1 ml saf gül yağı elde edilir.

Gül yağı distilasyonu açık sarıdan sarıya, zeytin yeşilinden, berrak neredeyse renksiz renklerde saf yağ elde edilir.


Gül içerikli parfümler:

Goutal Paris Rose Absolue

Maison Francis Kurkdjian À la rose

Editions de Parfums Frédéric Malle Lipstick Rose

Chloé Eau de Parfum

Goutal Rose Pompon

Acqua di Parma Rosa Nobile

Tom Ford Café Rose

Floris A Rose For…

Diptyque Opône

Floral Street Neon Rose

Jo Malone London Red Roses

Serge Lutens Sa Majeste La Rose

Lancôme Trésor

Yves Saint Laurent Paris
16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page