top of page

Taif gülü

Güncelleme tarihi: 6 gün önce

Rosa Damascena trigintipetala


Rosa Damascena trigintipetala taif gülü hikayesi

Hicaz Bahçesinin eşsiz gülleri taif

Rosa Damascena trigintipetala cinsi taif gülü hakkında

İlk olarak taif gülü 16. yüzyılın başlarında bölgeyi fetheden Osmanlı Türkleri tarafından Balkanlardan getirilmiştir.


Rosa Damascena trigintipetala cinsi taif gülü ve tarih

Taif'teki beş yerel ailenin kontrolünde olan Rosa Damascena Trigintipetala gül ve gül yağı üretiminden sorumlu üretici kabiledir.


Taif gülü Rosa Damascena trigintipetala ve parfümler

Taif Suudi Arabistan'ın batısında Mekke'ye yakın yakın bir bölgede 2000 metre rakımı ve çöl sıcağından biraz daha düşük sıcaklıklardaki serin iklimi nedeniyle gül yetiştiriciliğine elverişli uygun koşullara sahiptir.


Rosa Damascena trigintipetala taif gülü ve esans

Uçucu yağ içeriği zengin Taif'in gülü, işlendiği damıtma prosedürüne bağlı olarak değişken aroması ile güçlü fresh aroması baharatlı ve baş döndürücü derecede karmaşık benzersiz bir tatlılık içeren limon ve lime benzeri mayhoş narenciye tonlarında hatta bir tutam yeşil aquatic koku karakteri olduğu söyleyebilirim.Osmanlı ve taif gülü Rosa Damascena trigintipetala

500K

Standart kalitede taif gül yağı elde etmek için 120 litrelik kalay kaplı bakır kazan imbiklerde düşük ısıda yavaş yavaş 6 saate kadar kaynatılan yaklaşık sekiz ile dokuz bin adet gül yaklaşık 50 kg gül yaprağına ihtiyaç olduğu anlamına gelir.


 12K

Yaklaşık 12000 çiçeğe evrilen yüksek kaliteli distilasyon damıtma tekniğidir.


15K

Yaklaşık 15000 çiçeğe evrilen ve çok maliyetli ve pahalı olan gelişmiş bir damıtma tekniğidir.


16K

Gelin yada düğün anlamına gelen bridal kalitesi yaklaşık 16600 çiçeğe evrilen ultra gelişmiş, hasas, yoğun bir damıtma tekniğidir ve çok maliyetlidir ve sadece Suudi Arabistan'ın zengin seçkinleri tarafından gramı 240 ila 450 Suudi riyali arasında fiyat etiketiyle en pahalı gül yağları arasındadır.


taif gülü Rosa Damascena trigintipetala Osmanlı imparatorluğu

Taif gülleri dünyaca ünlü parfüm markaları Ormonde Jayne Perfumery, Perris, Chanel ve Guerlain gibi prestijli markalar tarafından en kaliteli parfümlerin bileşeni olarak kullanılmaktadır.


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page